Československý kolek – milovník nejen rumu a tabáku

Výstava s názvem „Československých kolek – milovníku nejen rumu a tabáku“, je zaměřena na malý papírek s velkým významem – kolek, který nás doprovází celým životem. Setkáme se s ním již při narození, během studií, úzce souvisí také s naším bydlením a dalšími aktivitami. Soustředili jsme se také na výrobu kolku a jeho padělání. V této souvislosti Vás seznámíme s největším padělatelem, který na našem území působil a o kterém byla natočena rozhlasová hra. Budete mít možnost spatřit a dočíst se o kolkování bankovek, cenných papírů, ale také kalendářů, hracích karet, rozhlasové koncese a dalších zajímavých témat, které by Vás pravděpodobně ani nenapadly. Stejně jako známky jsou také kolky dokladem doby, ve které byly vytvořeny. Jejich tvorbou se zabývali známý umělci, např. prof. Jaroslav Benda, byly vyhlašovány veřejné soutěže a oslovovány umělecké školy.

V prostorách výstavy je instalovaná dobová padělatelská dílna, která dokumentuje precizní práci nejen tiskaře kolku, ale především práci padělatele. Tvorbu kolku a vlastní návrh si budete moci vyzkoušet v naší umělecké dílně.

V návaznosti na tuto jedinečnou výstavu, která se v České republice koná vůbec poprvé, vzniklo také několik publikací, které budou postupně představeny. Např. tzv. slovníček – ABC kolků, pohledy, kalendáře či velká kniha o kolku s názvem „Život s kolkem“.

Výstava se koná za finanční podpory a pod záštitou Ministerstva kultury České republiky

Doprovodný program:

  • Komentované prohlídky
  • Ruční dílny pro malé i velké (tvorba vlastního kolku – okolkování vlastního předmětu či vlastnoručně vyrobeného likéru/lektvaru): 22. června od 10 hodin
  • Divadelní představení: 10. června od 15 hodin, 14. července od 15 hodin, 1. září od 11 hodin
Pořadatel: Středočeské muzeum v Roztokách u Prahy
Typ akce: Výstava
Datum konání: 8.6.2018 - 18.11.2018
Místo konání: Zámek 1, Roztoky, 252 63 (zobrazit na mapě)
Vstupné: 20 Kč dospělí
15 Kč snížené vstupné
50 Kč rodinné vstupné
Telefon: +420 233 029 011
Email: muzeum@muzeum-roztoky.cz
Podrobnější informace: https://www.muzeum-roztoky.cz/