Než vznikla republika

Sládečkovo vlastivědné muzeum v Kladně zve na výpravnou výstavu připomínající vznik samostatného československého státu. Výstava bude zahájena ve čtvrtek 19. dubna v 17:00 a potrvá do 30. června 2018. Všichni jsou srdečně zváni.

První část výstavy, připravená ve spolupráci s Československou obcí legionářskou, přiblíží všechna důležitá fakta o vzniku společného svobodného státu Čechů a Slováků. Dočteme se zde o Masarykově zahraniční akci, působení Československé národní rady i o vzniku a nasazení čs. legií v Rusku, Francii a Itálii. Zmíněny budou též boje o územní integritu mladé republiky v letech 1918 – 1919, kdy muselo být pohraničí, Slovensko a Těšínsko tvrdě vybojováno.

V druhé části výstavy vzpomínáme na válečné Kladensko, ze kterého pocházely tisíce vojáků sloužících jak v rakousko – uherské armádě, tak i v legiích na straně Dohody. Dozvíte se o osudech některých z nich, prohlédnete si unikátní fotografie, zbraně a výstroj ze sbírek SVMK, Vlastivědného muzea ve Slaném, Muzea T. G. M. v Rakovníku, Národního technického muzea v Praze, Československé obce legionářské i soukromých sběratelů (zejména pana Milana Hlásenského). Opomenuty nebudou ani osudy smečenského zámku a jeho posledního šlechtického vlastníka hraběte Jindřicha II. Clam-Martinice, kladenští námořníci, zbrojní výroba kladenských průmyslových závodů či otřesná vyživovací situace místního obyvatelstva.

Pořadatel: Sládečkovo vlastivědné muzeum v Kladně, p. o.
Typ akce: Výstava
Datum konání: 19.04.2018 - 30.06.2018
Místo konání: Huťská 1375, Kladno, 272 01 (zobrazit na mapě)
Otevírací doba: Úterý až neděle 9 - 12 a 13 - 17 hod.
Vstupné: Dospělí 30 Kč
Senioři, studenti, žáci 15 Kč,
Rodinné vstupné 70 Kč,
Školáci ve skupině 10,- Kč / žák (pedagogický doprovod zdarma)
Zdarma děti do 6 let, držitelé průkazů ZTP, ZTP-P, ICOM, AMG, NPÚ
Telefon: +420 312 248 045
Email: muzeum@omk.cz
Podrobnější informace: http://www.omk.cz/index.html?url=http://www.omk.cz/dyn/doc/vystavy2018