Skautská lilie za ostnatým drátem

Výstava přibližuje osudy českého skautského hnutí v době komunistické totality, včetně osudu skauta Vladivoje Tomka, který byl posledním popraveným z politických důvodů u nás.

V období komunistické totality je doloženo v Československu více než 600 odsouzených skautů a skautek, z nichž jedenáct zaplatilo za věrnost skautskému slibu cenu nejvyšší. Osm dalších skautů bylo odsouzeno na doživotí. Průměrný ortel vynesený komunistickou justicí byl osm let. Důvody pro zatčení byly různé: od přímé odbojové činnosti, převádění přes hranice a výrobu protirežimních letáků až po nejrůznější smyšlená obvinění.

Úvodní informační část expozice byla instalována 17. listopadu 2015 v rámci pietní vzpomínky na Vladivoje Tomka, a můžete ji tudíž navštívit již nyní. Expozice bude v průběhu první poloviny roku 2016 dále obohacována o další materiály.

Výstava, kterou připravil publicista a Old Scout Slavomil Janov s kolektivem, je pořádána v rámci běžných prohlídek – platí standardní vstupné a otevírací doba.

S neblahými osudy dalších perzekvovaných skautů se můžete seznámit v níže umístěné fotogalerii.

V červnu byla výstava rozšířena a následně v souvislosti se Dnem památky obětí komunistického režimu představena jejím autorem Slavomilem Janovem. Akce se zúčastnily desítky skautů z různých koutů ČR. Místo slavnostního přestřižení pásky došlo u vchodu někdejšího ubytovacího objektu v rámci tohoto bývalého vězeňského zařízení z doby totalitního režimu po únoru 1948 k symbolickému přeštípnutí ostnatého drátu. Současný duchovní rádce Old skautů Mons. František Radkovský, emeritní biskup plzeňské diecéze, po slavnostním otevření výstavy odsloužil mši za oběti komunistické totality.

Pořadatel: Hornické muzeum Příbram, Památník Vojna Lešetice
Typ akce: Výstava
Datum konání: 5.1.2016 - 28.12.2018
Místo konání: Památník Vojna Lešetice, Lešetice 52, Milín, 262 31 (zobrazit na mapě)
Telefon: +420 326 531 488, +420 326 531 489
Email: info@muzeum-pribram.cz
Podrobnější informace: https://www.muzeum-pribram.cz/cz/akce/detail/skautska-lilie-za-ostnatym-dratem/507/