Novinky

Vyhlazení Lidic připomínají tisíce růží. Sad míru a přátelství se rok od roku rozrůstá

Unikátní růžový sad byl na místě lidické tragédie založen v roce 1955. Po roce 1990 růže vymřely kvůli nedostatku péče. V roce 2001 se do obnovy sadu pustilo dvacet zahradníků. Z leteckého pohledu mají záhony tvar tří květů. Největší růže symbolizuje lidické muže, menší růže symbolizuje lidické ženy a nejmenší patří dětem.

15.3.2018

Na Mělnickém vinobraní létaly v roce 1967 lahve vzduchem. Máničky se bouřily proti autoritám

Zatímco na Západě v 60. letech vlasáči protestovali proti válce ve Vietnamu, u nás se bouřili proti maloměšťáctví a levicovému režimu. Mániček se obávali i organizátoři Mělnického vinobraní.

8.3.2018

Polévky z pytlíku ovlivnily několik generací. V Byšicích je vyrábí téměř 100 let

Už v 50. letech minulého století šetřily socialistické ženy každou minutu. Po šichtě v práci předložily rodině gulášovku z pytlíku a knedlíky z prášku. Vitana a Maggi se staly synonymem pro rychlé vaření doma, na chatě i pod stanem.

2.3.2018

Akce kulak vyhnala z domovů tisíce rodin. Rolníci přišli o stroje i zvířata

Po únoru 1948 se z poctivých živnostníků stali šmelináři a ze soukromých zemědělců kulaci. Statky musely opustit rodiny, které tam hospodařily i po několik století.

24.2.2018

Lípy republiky – živé symboly naší historie

Na paměť důležitých událostí jsou u nás tradičně vysazovány stromy, aby předávaly svá poselství dalším generacím. Na výročí vzniku Československé republiky, ale i České republiky jsou sázeny lípy republiky, dříve pojmenovávané jako lípy svobody. Tyto dřeviny nesoucí historická poselství jsou živými památníky a zároveň jedinečným symbolem připomínajícím naše národní dějiny. Sázeny byly především v letech 1918, 1919, 1928, 1968, ale i 1998 a 2008.

15.2.2018

V pracovním táboře Vojna u Lešetic skončili i hokejoví mistři světa

Zatímco budování socialismu bylo v plném proudu, ve středočeských lágrech otročily tisíce nevinných lidí. Nechvalně proslulý byl tábor Vojna u Lešetic. Uran na atomové bomby tady těžili čeští političtí vězni spolu s vrahy a zloději.

13.2.2018

Výtvarná soutěž: Cesta zpět o sto let

„Představ si sám sebe. Je ti tolik, kolik ti je, jsi tím, kým jsi, ale má to jeden háček: nežiješ v roce 2018, žiješ o sto let dříve,“ píše se v zadání soutěže, kterou vyhlásil Středočeský kraj společně s GASK (Galerií středočeského kraje) pro žáky základních a základních uměleckých škol. Uzávěrka pro zasílání prací je v polovině května.

8.2.2018

Nejslavnější kocour žije v Hrusicích. Dodnes se tam všechny černé kočky jmenují Mikeš

Asi nenajdeme Čecha, který by neznal obrázky Josefa Lady a jeho kocoura v botách. Mikeš prý skutečně v Hrusicích žil. Josef Lada o něm vyprávěl pohádky svým dcerám Evičce a Alence. Dnes si příběhy o mluvícím kocourkovi můžete přečíst v japonštině, čínštině nebo korejštině.

6.2.2018

Praha slavila mír, Příbramsko se topilo v krvi

Nacistické Německo kapitulovalo v noci z 8. na 9. Května. Svět se radoval, že je válce konec. Některé německé jednotky ale pokračovaly v boji a události ve středních Čechách dostaly tragický spád. Poslední bitva se odehrála teprve o několik dnů později. Krveprolití dodnes připomíná Památník ve Slivici – Milíně.

25.1.2018

Hákové kříže, srpy a kladiva zpečetily osudy letních vil v Roztokách u Prahy

Roztoky u Prahy si oblíbili bohatí židovští obchodníci a továrníci. Postavili si tady 20 nádherných vil, které se dědily z generace na generaci. Těžce vydobytý životní styl ale přerostl v tragédie celých rodin.

24.1.2018

Masaryk byl velký filmový fanoušek. V Lánech přivítal i Pickfordovou a Fairbankse

Američtí herci Mary Pickfordová a Douglas Fairbanks přijeli do Československa v červenci roku 1926. Příjemný den tehdy strávili na zahradě lánského zámku jako hosté prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka. Na setkání se slavným párem a hvězdami němého filmu se sjela celá prezidentova rodina.

28.12.2017

Kladenský rodák to dotáhl až na starostu Chicaga. Poradit si musel s Al Caponem

V létě roku 1932 se v Kladně odehrála nebývalá sláva. Na návštěvu přijel starosta amerického Chicaga. Z balkonu radnice ale mluvil česky. Antonín Čermák se totiž narodil v Kladně a na rodné město nikdy nezapomněl.

21.12.2017

Vysílačka v hotelu Záhoří rozzuřila Hitlera. Radiotechnika čekal tragický osud

Jedna z prvních nacistických vražd na území Československa se odehrála v roce 1935 u Svatojánských proudů. Obětí se stal německý inženýr Rudolf Formis. Jeho vrahům se podařilo uprchnout bez trestu.

14.12.2017

Výletní trasy Střední Čechy za první republiky

Ke stoletému výročí vzniku České republiky jsme pro vás připravili zajímavé výletní trasy po středních Čechách. Zavedeme vás do míst, která souvisejí s obdobím první republiky a s osobnostmi, které utvářely kulturu, společnost, politiku, ale také průmysl, vědu a techniku meziválečného období.

13.12.2017

Šerif nosil místo odznaku víčko od plechovky. Trampská osada Ztracenka oslaví 100 let

Osada Ztracené naděje je jen o pár měsíců starší než naše republika. Vznikla v místě zvaném Svatojánské proudy, které je dnes pod hladinou Štěchovické přehrady. Mezi slavné osadníky patřil i komik Jarda Štercl.

7.12.2017

Škoda lásky zavedla na Zbraslav i Jamese Bonda. Hit století se zpívá v 27 jazycích

Světově proslulou polku složil slavný zbraslavský kapelník Jaromír Vejvoda. Napsal ji v místech, kde dnes stojí restaurace Škoda lásky. Před lety ji navštívil i americký herec Sean Connery, který do návštěvní knihy napsal věnování. Knihu sice druhý den někdo ukradl, světový hit ale zůstává nesmrtelný.

1.12.2017

První dávku mýdla uvařil továrník Otta v domě na rakovnickém náměstí. Místní na slavného podnikatele nezapomněli ani po sto letech

Vznik samostatné republiky přinesl nebývalý rozvoj průmyslových závodů. Středočeský kraj se mohl v té době chlubit řadou fenomenálních podnikatelů. Jedním z nich byl rakovnický výrobce mýdla František Otta.

23.11.2017

Středočeský kraj připravuje oslavy 100. výročí založení samostatného státu

Ke stému výročí založení československého státu, které připadá na příští rok, připravil Středočeský kraj obsáhlý projekt zaměřený na připomenutí vzniku české státnosti ve Středočeském kraji. Oslavy tak budou v rámci jednotlivých akcí probíhat ve středních Čechách v průběhu celého následujícího roku s vyvrcholením 28. října 2018 a vydáním zcela jedinečné prestižní knižní publikace vydané u této příležitosti.

3.11.2017