Novinky

Unikátní publikace představuje 10 dekád historie a současnosti Středočeského kraje od roku 1918 do roku 2018

Jedním z vrcholů projektu 100 let české státnosti ve Středočeském kraji je vznik knihy se stejnojmenným názvem, kterou v těchto dnech vydal Středočeský kraj. Exkluzivní encyklopedie v netradičním čtvercovém formátu představuje deset dekád historie a současnosti Středočeského kraje od roku 1918 do roku 2018.

28.10.2018

Prezident Masaryk si jezdil do Lánské obory odpočinout. V sedle oblíbeného koně Hektora trávil i dvě hodiny denně

Lánská obora byla poprvé oplocená před více než 300 lety. Důvodem bylo organizované i divoké pytláctví. Kdysi se tady pořádaly velkolepé hony. Dnes je to nádherné místo, kde se nerušeně pasou jeleni a daňci. Nad hlavami jim šumí koruny majestátních dubů.

18.10.2018

Do satelitních městeček se stěhují mladé rodiny i lidé v důchodovém věku. Mnozí obyvatelé se nálepky „náplava“ nezbavili ani po dvaceti letech

Ve Středočeském kraji už po dvě desetiletí roste počet obyvatel. Stěhuje se sem hodně mladých lidí a díky tomu se tady od roku 2006 rodí více dětí, než kolik osob umírá. Jedním z hlavních důvodů je výstavba satelitních městeček v okolí Prahy.

11.10.2018

V roce 1928 dostala Československá republika nevšední dárek. Továrník Josef Jan Frič jí daroval svoji soukromou hvězdárnu

Hvězdárna Ondřejov letos slaví 120 let od svého založení. Hvězdáři tam dodnes chodí s baterkou. K pozorování totiž potřebují dokonalou tmu, a tak výstavbu veřejného osvětlení odmítli.

4.10.2018

Obec Svatý Jan pod Skalou navštívilo pět císařů. Přilákala je léčivá voda ze studánky poustevníka Ivana

Poutní areál Svatý Jan pod Skalou s kostelem Narození sv. Jana Křtitele a jeskyní sv. Ivana byl letos v červenci prohlášen národní kulturní památkou. Vede tudy Svatojakubská cesta napříč Evropou a ze skály nad vesnicí je neuvěřitelně krásný výhled.

27.9.2018

Středočeský kraj je rájem pivařů. Na pivovar tady narazíte téměř na každém kroku

Pokud platí „Kde se pivo vaří, tam se dobře daří“, pak musí být Středočeský kraj rájem na zemi. Ochutnat tady můžete klasické ležáky i pivní speciály. Roste zájem také o nealkoholická piva. Dopočítat se, kolik je pivovarů ve středních Čechách, není vůbec jednoduché.

20.9.2018

Do Muzea umění a designu v Benešově můžete přiletět vzducholodí. Zaparkujete ji na dvorku

Středočeský kraj to nejsou jen hrady a historické památky. Benešovská sbírka moderního umění vznikla v roce 1990. Muzeum umění a designu v současnosti spravuje 13 tisíc sbírkových předmětů. Ve sbírkách najdete grafiku, obrazy a sochy, ale také třeba židle, hračky nebo žehličky. Secesní budova v centru Benešova prošla rekonstrukcí a první návštěvníci se sem podívají už příští týden.

13.9.2018

V Kácově se dozvíte, jak se krotí kozí dech

Na náměstí v Kácově najdete Malé muzeum techniky Jawy od Sázavy. Sběratel Wojta Pražák si splnil sen a vystavuje tady 70 motocyklů české a slovenské výroby. Z výlohy bývalého obchodního domu na vás dýchne nostalgie i vůně motorů.

6.9.2018

Jachtaři na Slapech slaví Vánoce už v létě. Na jejich bezpečí dohlíží socha umístěná 40 metrů pod hladinou přehrady

Řeka Vltava bývala první magistrálou, která nás spojovala s Evropou. Parníky se po ní plaví už více než 100 let. Dnes slouží hlavně k rekreaci – malé čluny se tady potkávají s plachetnicemi a parníky a v zátokách kotví hausbóty.

30.8.2018

Atom muzeum v Brdech bývalo nejstřeženějším místem v republice. Jaderný sklad podléhal přímo generálnímu štábu v Moskvě

Poblíž obce Míšov leží rozlehlý vojenský areál. Vybudován byl v letech 1964 – 1968. I když vznikl ještě před okupací v srpnu 1968, sloužil výhradně sovětské armádě. Až do roku 1990 sem žádný československý občan nevstoupil. Parta nadšenců z Nadace Železná opona tady před pěti lety otevřela Atom muzeum.

23.8.2018

Středočeský kraj je rájem cyklistů. Hned po jižních Čechách je tu nejhustší a nejdelší síť cyklostezek v republice

Cyklistika má ve středních Čechách velkou tradici. A tak není divu, že první novodobé cyklostezky začaly vznikat právě ve Středočeském kraji. Postaveny byly kolem roku 2004 v Polabí v koridoru Nymburk – Poděbrady – Kolín a také kolem Kladna a v okolí Rakovníka. V současnosti mapy Středočeského kraje nabízejí 380 kilometrů cyklostezek.

16.8.2018

Historický vlak dovezl prezidenta Masaryka opět do Lán

Prezident T. G. Masaryk poprvé přijel do lánského zámku v roce 1921. Přesně po 97 letech se uskutečnila rekonstrukce této historické události v rámci oslav století české státnosti. Hejtmanku Středočeského kraje Jaroslavu Pokornou Jermanovou (ANO 2011), která rovněž zúčastnila akce, potěšil velký zájem veřejnosti.

11.8.2018

Votické motýlárium zachraňuje hmyzí svět pro naše děti. Zdejší motýli milují kopřivy a nesnášejí anglické trávníky

Naprostá většina krajů má slavné zoologické zahrady. Jen Středočeši dlouho neměli nic. Po sametové revoluci tady ale vzniklo několik zajímavých zahrad. Například v ZOO Chleby chovají langury – tedy opice, které jsou vzácnější než pandy. Dalším středoevropským unikátem je motýlárium ve Voticích.

9.8.2018

Retro dovolená – Středočeši trávili dovolené na chatách i pod stanem. Na ohni uměli uvařit dokonce guláš s knedlíkem

V době budování socialismu se do exotických zemí nejezdilo. Středočeši si dovolenou ale uměli užít. Na chvíle strávené pod stanem u Sázavy nebo u Berounky většina z nás ráda vzpomíná. Nádherná středočeská příroda lákala trampy už za první republiky a v 70. a 80. letech minulého století to nebylo jinak. Táborníci bývali ale mnohem skromnější. Spokojili se s malým stanem. Kdo měl obytný přívěs, tak to byl pán.

2.8.2018

V Loděnici u Berouna lisují gramofonové desky Michaela Jacksona i Lady Gaga. Zdejší podnik patří ke špičce v oboru

Gramofonové desky z Loděnice u Berouna hrají v Japonsku i v Americe. Zatímco jiné firmy v devadesátých letech zanikly, tady se privatizace podařila. Většinový majitel firmy GZ Média je Středočech. Rozený Kladeňák Ing. Zdeněk Pelc získal titul Podnikatel roku 2015.

26.7.2018

Rozhledna Romanka u Nymburka slouží turistům, myslivcům i mobilním operátorům. Je z ní vidět na Ještěd i na Žižkovskou věž

Ve Středočeském kraji se na přelomu tisíciletí začaly objevovat zajímavé stavby. Jednou z nich je anténní stožár na umělém návrší u Hrubého Jeseníku jen pár kilometrů od Nymburka. Turistům slouží jako rozhledna. Myslivci odtud počítají laně a zajíce.

Rukavičkářské závody v Dobříši mívaly 3.300 zaměstnanců. Dnes je rukavičkářské řemeslo na vymření

Městem rukavičkářů se Dobříš stala už za první republiky. Ze středních Čech putovaly do světa miliony párů rukavic v padesáti barevných odstínech. Zdejším učilištěm prošly stovky učňů. Dnes by náročné vzory zvládlo ušít jen pár lidí. Historii rukavičkářů si můžete připomenout v muzeu na Mírovém náměstí v Dobříši.

12.7.2018

Co znamená „dřít jako kůň“ zjistíte v Hornickém skanzenu Mayrau. Koně v podzemí zůstávali 15 let. Kovář i veterinář jezdili za nimi

Ve skanzenu Mayrau ve Vinařicích se můžete vydat o desítky let nazpátek. Vrátíte se do doby, kdy byl kladenský revír největším dodavatelem uhlí v českých zemích.

5.7.2018

Všetaty se v lednu 1989 staly cílem policejní brutality. Kvůli vzpomínkové akci u Palachova hrobu tam nezastavovaly vlaky a nad obcí kroužil vrtulník

V polovině ledna 1989 odstartovala série protestních akcí známá jako „Palachův týden“. Nepokoje ale neprobíhaly jen na Václavském náměstí v Praze. Do Všetat u Mělníka zamířily stovky lidí uctít památku Jana Palacha. Všetaty se kvůli tomu staly cílem policejní brutality.

28.6.2018

Opilé ruské vojáky v Milovicích vystřídaly mladé rodiny. Místo tanků se teď po okolí prohánějí zubři a divocí koně

Středočeské Milovice se na dlouhých 23 let staly symbolem okupace a zrady. Poslední sovětský voják odsud odešel 21. června 1991 – tedy na den přesně před 27 lety. Místo vojáků se do opravených domů nastěhovaly mladé rodiny. Milovice díky tomu patří k městům s nejnižším věkovým průměrem v republice.

21.6.2018

Pěvkyně Jarmila Novotná okouzlila svět. Volný čas ale nejraději trávila na zámku v Litni u Berouna

Jarmila Novotná sklízela velké úspěchy nejen v Metropolitní opěře v New Yorku, ale také jako filmová herečka. Zájem o ni měli hollywoodští producenti, ona ale role většinou odmítala. Chtěla se soustředit především na operní kariéru. Nové role se učila na zámku v Litni.

14.6.2018

Brdský kopec Písek poznáte podle věže s modrou bambulí na vrcholu. Právě tady najdete jeden z nejdůležitějších radarů v republice.

Radar na vrchu Písek (691 metrů nad mořem) už třicet let pomáhá řídit leteckou dopravu na našem území. Za Rakouska-Uherska na vrchu bývala dřevěná rozhledna. V dobách studené války tam stávaly hned dva radary, které měly sloužit k obraně socialistické vlasti. Dnes se na tomto kopci tyčí třicet metrů vysoký stožár zakončený modrou bambulí, odborně zvanou RADOME.

7.6.2018

První triatlon v Evropě odstartoval od chalupy v Přední Hluboké na Slapech. Závodníci plavali do Žraločí zátoky

Možná vás to překvapí, ale první triatlon v Evropě se konal v roce 1980 na Slapech. „Železného muže“ zorganizovali tři kamarádi, kteří mají společnou chalupu v Přední Hluboké. Start i cíl byl u nich na dvorku. Dnes je triatlon olympijskou disciplínou.

31.5.2018

Už desítky let sbírá vrcholově pivní lahve. V hangáru jich má více než 9 tisíc

Jiří Drvola zasvětil posledních 40 let všemu, co se týká historie piva. Jeho specializací jsou ale hlavně pivní lahve s nápisy. Do České knihy rekordů se zapsal hned několikrát.

24.5.2018

První bílý jelen v oboře Žleby se jmenoval Bořivoj. Jeho potomci zde běhají dodnes

Bílí jeleni v oboře nedaleko malebného zámku Žleby jsou evropským unikátem. Jejich troubení vás na podzim nenechá na pochybách, kdo je pánem lesa. Nejkrásnější jsou v létě, kdy mají zářivě bílou srst.

17.5.2018

V roce 1973 sjelo z výrobního pásu rekordní embéčko. Miliontý vůz najel jen pár kilometrů

Socialistické hospodářství zaznamenalo v roce 1973 pozoruhodný úspěch. Mladoboleslavské automobilce se tehdy podařilo vyrobit milion vozů jednoho typu. Šlo o osobní vůz řady ŠKODA 1000 MB/Š 100 s motorem vzadu.

10.5.2018

V nejhlubším českém dole bylo horko jako v pekle. Horníci po šichtě vylévali pot z holínek

Příbramský důl číslo 16 se v roce 1975 zapsal do historie naší země jako nejhlubší důl v republice. Šachta v lokalitě Háje dosahuje hloubky 1 838,4 m. V nejhlubším místě je teplota až 40 stupňů.

3.5.2018

Nejslavnější čeští medvědi byli Středočeši. Potkali se u Kolína a dědeček byl z Kopidlna

Dvojice hravých medvědů od Kolína baví děti i jejich rodiče už přes 50 let. Slavný seriál Pojďte pane, budeme si hrát! se natáčel v letech 1965 až 1973.

26.4.2018

Vodní nádrž Švihov nepřehlédnete. Zabírá plochu větší než tisíc fotbalových hřišť

Vodní nádrž Švihov je největší vodárenskou nádrží v České republice. Výstavba začala v roce 1965 a dokončena byla o deset let později. Když fouká vítr, jsou tady vlny jako na moři.

23.4.2018

Tatínek spisovatele Oty Pavla prodal vysavač i tam, kde neměli elektřinu

Spisovatel Ota Pavel se sice narodil v Praze, duší i tělem byl ale Středočech. Nejhezčí kouty našeho regionu zvěčnil ve svých knížkách. U přívozu v Luhu pod Branovem se vám vybaví atmosféra filmu Smrt krásných srnců.

12.4.2018

Plastové sáčky na mléko slaví 50 let. Zábavu si s nimi užili školáci i kutilové

Plastovým sáčkům na mléko se někdy přezdívalo „igelitové vemeno“. Družstvo SMĚR je začalo vyrábět v Jílovém u Prahy na nové lince dovezené ze Západu. Plastové pytlíky od mléka uměli Češi už tehdy dokonale recyklovat. Balili do nich dětem svačiny nebo z nich dělali odpařovače vody na ústřední topení.

6.4.2018

Středočeský kraj je rájem filmařů. Soška Oskara vás překvapí na nádraží Loděnice

Filmový věhlas získal Středočeský kraj především v šedesátých letech, od té doby sem míří filmaři z celého světa. V roce 1966 natočil režisér Jiří Menzel na nádraží v Loděnici Ostře sledované vlaky. Později snímek získal Oskara za nejlepší cizojazyčný film.

30.3.2018

První umělý déšť se snesl na Středočeský kraj. Ideální oblaka byla poblíž Křivoklátu

Experiment, který vyvolal senzaci, se odehrál 3. července 1963. První umělý déšť na českém území vytvořil inženýr František Pustina z tehdejšího podniku Vodohospodářský rozvoj v Praze. Pomáhali mu vědci z Akademie věd.

23.3.2018

Vyhlazení Lidic připomínají tisíce růží. Sad míru a přátelství se rok od roku rozrůstá

Unikátní růžový sad byl na místě lidické tragédie založen v roce 1955. Po roce 1990 růže vymřely kvůli nedostatku péče. V roce 2001 se do obnovy sadu pustilo dvacet zahradníků. Z leteckého pohledu mají záhony tvar tří květů. Největší růže symbolizuje lidické muže, menší růže symbolizuje lidické ženy a nejmenší patří dětem.

15.3.2018

Na Mělnickém vinobraní létaly v roce 1967 lahve vzduchem. Máničky se bouřily proti autoritám

Zatímco na Západě v 60. letech vlasáči protestovali proti válce ve Vietnamu, u nás se bouřili proti maloměšťáctví a levicovému režimu. Mániček se obávali i organizátoři Mělnického vinobraní.

8.3.2018

Polévky z pytlíku ovlivnily několik generací. V Byšicích je vyrábí téměř 100 let

Už v 50. letech minulého století šetřily socialistické ženy každou minutu. Po šichtě v práci předložily rodině gulášovku z pytlíku a knedlíky z prášku. Vitana a Maggi se staly synonymem pro rychlé vaření doma, na chatě i pod stanem.

2.3.2018

Akce kulak vyhnala z domovů tisíce rodin. Rolníci přišli o stroje i zvířata

Po únoru 1948 se z poctivých živnostníků stali šmelináři a ze soukromých zemědělců kulaci. Statky musely opustit rodiny, které tam hospodařily i po několik století.

24.2.2018

Lípy republiky – živé symboly naší historie

Na paměť důležitých událostí jsou u nás tradičně vysazovány stromy, aby předávaly svá poselství dalším generacím. Na výročí vzniku Československé republiky, ale i České republiky jsou sázeny lípy republiky, dříve pojmenovávané jako lípy svobody. Tyto dřeviny nesoucí historická poselství jsou živými památníky a zároveň jedinečným symbolem připomínajícím naše národní dějiny. Sázeny byly především v letech 1918, 1919, 1928, 1968, ale i 1998 a 2008.

15.2.2018

V pracovním táboře Vojna u Lešetic skončili i hokejoví mistři světa

Zatímco budování socialismu bylo v plném proudu, ve středočeských lágrech otročily tisíce nevinných lidí. Nechvalně proslulý byl tábor Vojna u Lešetic. Uran na atomové bomby tady těžili čeští političtí vězni spolu s vrahy a zloději.

13.2.2018

Výtvarná soutěž: Cesta zpět o sto let

„Představ si sám sebe. Je ti tolik, kolik ti je, jsi tím, kým jsi, ale má to jeden háček: nežiješ v roce 2018, žiješ o sto let dříve,“ píše se v zadání soutěže, kterou vyhlásil Středočeský kraj společně s GASK (Galerií středočeského kraje) pro žáky základních a základních uměleckých škol. Uzávěrka pro zasílání prací je v polovině května.

8.2.2018

Nejslavnější kocour žije v Hrusicích. Dodnes se tam všechny černé kočky jmenují Mikeš

Asi nenajdeme Čecha, který by neznal obrázky Josefa Lady a jeho kocoura v botách. Mikeš prý skutečně v Hrusicích žil. Josef Lada o něm vyprávěl pohádky svým dcerám Evičce a Alence. Dnes si příběhy o mluvícím kocourkovi můžete přečíst v japonštině, čínštině nebo korejštině.

6.2.2018

Praha slavila mír, Příbramsko se topilo v krvi

Nacistické Německo kapitulovalo v noci z 8. na 9. Května. Svět se radoval, že je válce konec. Některé německé jednotky ale pokračovaly v boji a události ve středních Čechách dostaly tragický spád. Poslední bitva se odehrála teprve o několik dnů později. Krveprolití dodnes připomíná Památník ve Slivici – Milíně.

25.1.2018

Hákové kříže, srpy a kladiva zpečetily osudy letních vil v Roztokách u Prahy

Roztoky u Prahy si oblíbili bohatí židovští obchodníci a továrníci. Postavili si tady 20 nádherných vil, které se dědily z generace na generaci. Těžce vydobytý životní styl ale přerostl v tragédie celých rodin.

24.1.2018

Masaryk byl velký filmový fanoušek. V Lánech přivítal i Pickfordovou a Fairbankse

Američtí herci Mary Pickfordová a Douglas Fairbanks přijeli do Československa v červenci roku 1926. Příjemný den tehdy strávili na zahradě lánského zámku jako hosté prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka. Na setkání se slavným párem a hvězdami němého filmu se sjela celá prezidentova rodina.

28.12.2017

Kladenský rodák to dotáhl až na starostu Chicaga. Poradit si musel s Al Caponem

V létě roku 1932 se v Kladně odehrála nebývalá sláva. Na návštěvu přijel starosta amerického Chicaga. Z balkonu radnice ale mluvil česky. Antonín Čermák se totiž narodil v Kladně a na rodné město nikdy nezapomněl.

21.12.2017

Vysílačka v hotelu Záhoří rozzuřila Hitlera. Radiotechnika čekal tragický osud

Jedna z prvních nacistických vražd na území Československa se odehrála v roce 1935 u Svatojánských proudů. Obětí se stal německý inženýr Rudolf Formis. Jeho vrahům se podařilo uprchnout bez trestu.

14.12.2017

Výletní trasy Střední Čechy za první republiky

Ke stoletému výročí vzniku České republiky jsme pro vás připravili zajímavé výletní trasy po středních Čechách. Zavedeme vás do míst, která souvisejí s obdobím první republiky a s osobnostmi, které utvářely kulturu, společnost, politiku, ale také průmysl, vědu a techniku meziválečného období.

13.12.2017

Šerif nosil místo odznaku víčko od plechovky. Trampská osada Ztracenka oslaví 100 let

Osada Ztracené naděje je jen o pár měsíců starší než naše republika. Vznikla v místě zvaném Svatojánské proudy, které je dnes pod hladinou Štěchovické přehrady. Mezi slavné osadníky patřil i komik Jarda Štercl.

7.12.2017

Škoda lásky zavedla na Zbraslav i Jamese Bonda. Hit století se zpívá v 27 jazycích

Světově proslulou polku složil slavný zbraslavský kapelník Jaromír Vejvoda. Napsal ji v místech, kde dnes stojí restaurace Škoda lásky. Před lety ji navštívil i americký herec Sean Connery, který do návštěvní knihy napsal věnování. Knihu sice druhý den někdo ukradl, světový hit ale zůstává nesmrtelný.

1.12.2017

První dávku mýdla uvařil továrník Otta v domě na rakovnickém náměstí. Místní na slavného podnikatele nezapomněli ani po sto letech

Vznik samostatné republiky přinesl nebývalý rozvoj průmyslových závodů. Středočeský kraj se mohl v té době chlubit řadou fenomenálních podnikatelů. Jedním z nich byl rakovnický výrobce mýdla František Otta.

23.11.2017

Středočeský kraj připravuje oslavy 100. výročí založení samostatného státu

Ke stému výročí založení československého státu, které připadá na příští rok, připravil Středočeský kraj obsáhlý projekt zaměřený na připomenutí vzniku české státnosti ve Středočeském kraji. Oslavy tak budou v rámci jednotlivých akcí probíhat ve středních Čechách v průběhu celého následujícího roku s vyvrcholením 28. října 2018 a vydáním zcela jedinečné prestižní knižní publikace vydané u této příležitosti.

3.11.2017