Novinky

Masaryk byl velký filmový fanoušek. V Lánech přivítal i Pickfordovou a Fairbankse

Američtí herci Mary Pickfordová a Douglas Fairbanks přijeli do Československa v červenci roku 1926. Příjemný den tehdy strávili na zahradě lánského zámku jako hosté prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka. Na setkání se slavným párem a hvězdami němého filmu se sjela celá prezidentova rodina.

28.12.2017

Kladenský rodák to dotáhl až na starostu Chicaga. Poradit si musel s Al Caponem

V létě roku 1932 se v Kladně odehrála nebývalá sláva. Na návštěvu přijel starosta amerického Chicaga. Z balkonu radnice ale mluvil česky. Antonín Čermák se totiž narodil v Kladně a na rodné město nikdy nezapomněl.

21.12.2017

Vysílačka v hotelu Záhoří rozzuřila Hitlera. Radiotechnika čekal tragický osud

Jedna z prvních nacistických vražd na území Československa se odehrála v roce 1935 u Svatojánských proudů. Obětí se stal německý inženýr Rudolf Formis. Jeho vrahům se podařilo uprchnout bez trestu.

14.12.2017

Výletní trasy Střední Čechy za první republiky

Ke stoletému výročí vzniku České republiky jsme pro vás připravili zajímavé výletní trasy po středních Čechách. Zavedeme vás do míst, která souvisejí s obdobím první republiky a s osobnostmi, které utvářely kulturu, společnost, politiku, ale také průmysl, vědu a techniku meziválečného období.

13.12.2017

Šerif nosil místo odznaku víčko od plechovky. Trampská osada Ztracenka oslaví 100 let

Osada Ztracené naděje je jen o pár měsíců starší než naše republika. Vznikla v místě zvaném Svatojánské proudy, které je dnes pod hladinou Štěchovické přehrady. Mezi slavné osadníky patřil i komik Jarda Štercl.

7.12.2017

Škoda lásky zavedla na Zbraslav i Jamese Bonda. Hit století se zpívá v 27 jazycích

Světově proslulou polku složil slavný zbraslavský kapelník Jaromír Vejvoda. Napsal ji v místech, kde dnes stojí restaurace Škoda lásky. Před lety ji navštívil i americký herec Sean Connery, který do návštěvní knihy napsal věnování. Knihu sice druhý den někdo ukradl, světový hit ale zůstává nesmrtelný.

1.12.2017

První dávku mýdla uvařil továrník Otta v domě na rakovnickém náměstí. Místní na slavného podnikatele nezapomněli ani po sto letech

Vznik samostatné republiky přinesl nebývalý rozvoj průmyslových závodů. Středočeský kraj se mohl v té době chlubit řadou fenomenálních podnikatelů. Jedním z nich byl rakovnický výrobce mýdla František Otta.

23.11.2017

Středočeský kraj připravuje oslavy 100. výročí založení samostatného státu

Ke stému výročí založení československého státu, které připadá na příští rok, připravil Středočeský kraj obsáhlý projekt zaměřený na připomenutí vzniku české státnosti ve Středočeském kraji. Oslavy tak budou v rámci jednotlivých akcí probíhat ve středních Čechách v průběhu celého následujícího roku s vyvrcholením 28. října 2018 a vydáním zcela jedinečné prestižní knižní publikace vydané u této příležitosti.

3.11.2017