Historický vlak dovezl prezidenta Masaryka opět do Lán

Prezident T. G. Masaryk poprvé přijel do lánského zámku v roce 1921. Přesně po 97 letech se uskutečnila rekonstrukce této historické události v rámci oslav století české státnosti. Hejtmanku Středočeského kraje Jaroslavu Pokornou Jermanovou (ANO 2011), která rovněž zúčastnila akce, potěšil velký zájem veřejnosti.

„Podobné události je potřeba si připomínat, abychom neztratili sepjetí s minulostí naší země. Nežijeme právě v poklidné době a zkušenosti z historie nám mohou v mnohém pomoci,“ konstatovala hejtmanka. Ta při té příležitosti opět připomněla, že letos slavíme sto let od vzniku Československa. „Když se podíváme zpátky, můžeme být na ledacos hrdi“, dodala. Podle Jaroslavy Pokorné Jermanové je dobře, že podobné akce podporuje i Středočeský kraj. „Už proto, že se zde schází spousta lidí. Pocit sounáležitosti nám dnes chybí,“ uzavřela.

Historický vlak vyjel z první koleje pražského Hlavního nádraží. Oproti původnímu záměru pořadatelů ale nebyl tažen parní lokomotivou přezdívanou Šlechtična. Z obav před vznikem požáru za ni musela zaskočit dieselelektrická „Bardotka“. Vlak cestou projížděl Pražským semmeringem, přes Kladno až do Stochova. Odtud se účastníci akce pěšky nebo autobusy dostali až do Lán. Tam dovezl historický automobil i dvojníka prezidenta Masaryka, aby navštívil zdejší muzeum, jež je ve správě Středočeského kraje. „Jsem ráda, že se podařilo shromáždit atraktivní a hojně navštěvovanou expozici,“ dodala Jaroslava Pokorná Jermanová na adresu Muzea TGM v Lánech.

Program pak pokračoval do odpoledne, kdy se vlak stejnou trasou vrátil zpět na pražské Hlavní nádraží.