Plastové sáčky na mléko slaví 50 let. Zábavu si s nimi užili školáci i kutilové

Plastovým sáčkům na mléko se někdy přezdívalo „igelitové vemeno“. Družstvo SMĚR je začalo vyrábět v Jílovém u Prahy na nové lince dovezené ze Západu. Plastové pytlíky od mléka uměli Češi už tehdy dokonale recyklovat. Balili do nich dětem svačiny nebo z nich dělali odpařovače vody na ústřední topení.

Mléko se dlouho pilo z vratných lahví nebo si hospodyňky běhaly s bandaskou pro mléko rozlévané z velkých mlékárenských konví. S výrobou plastových sáčků začalo družstvo Směr v Jílovém u Prahy před 50 lety. Linka uměla vyrábět igelitové hadice, do nichž se v mlékárnách mléko plnilo. „Do sáčků se začaly plnit jak polotučná, tak plnotučná mléka a dávaly se tam samozřejmě i smetany. Polotučné mléko bylo modré a plnotučné červené,“ vzpomíná manažer družstva SMĚR Martin Jančar. Bylo to levné a mléko se dobře převáželo.

Pamětníci vzpomínají, jak sáček občas prasknul a z tašky mléko odkapávalo celou cestu domů. Školáci si tehdy ale užili spoustu legrace. Sáčky s mlékem sloužily jako bomby, které se házely z okna. A měly i další využití. „Propíchli jsme mléko špendlíkem a stříkaly jsme ho po holkách,“ vzpomíná padesátník Honza. „Babička sáčky stříhala na proužky a pletla z toho koberce do koupelny. Byl to hrozný smrad, ale vypadalo to výborně.“ Ze sáčků na mléko hospodyňky háčkovaly tašky, klobouky i bačkůrky pro děti.

Družstvo SMĚR mívalo pobočky také ve Skryjích na Rakovnicku nebo v Dobřichovicích. „Ve Skryjích se dělaly hračky. Například píšťalky, auta nebo figurky Hejrupáci,“ vzpomíná Jiří Slavík, který v družstvu pracuje už od roku 1974. Někteří zaměstnanci pracovali doma, kde vyráběli například součástky hraček. Byli mezi nimi také disidenti. „Mezi domácími pracovala paní Marta Kubišová a vím, že v sekretariátu předsedy pracoval hrabě Hugo Mensdorff,“ potvrzuje Martin Jančar.

Sáčky na mléko začaly v 80. letech nahrazovat krabice. Výrobu hraček ale nepřeválcovala ani levná čínská konkurence. Heslo „Směle ber hračku SMĚR“ tak platí dodnes.