V roce 1973 sjelo z výrobního pásu rekordní embéčko. Miliontý vůz najel jen pár kilometrů

Socialistické hospodářství zaznamenalo v roce 1973 pozoruhodný úspěch. Mladoboleslavské automobilce se tehdy podařilo vyrobit milion vozů jednoho typu. Šlo o osobní vůz řady ŠKODA 1000 MB/Š 100 s motorem vzadu.

„Embéčko bylo krásné auto. Záležet si na něm dali všichni technici, kteří tu výrobu připravovali. Zároveň přišli s několika zajímavostmi konstrukčního řešení,“ obchází modrý vůz ŠKODA 1000 MB z roku 1966 vedoucí archivu mladoboleslavského ŠKODA Muzea Lukáš Nachtmann. „Jedním řešením byla samonosná karosérie. Druhým řešením bylo tlakové lití hliníku, které se použilo při výrobě bloku motoru. Nejzásadnější bylo umístění motoru vzadu.“ Poprvé se tyto vozy objevily už v roce 1964.

Rekordní miliontý vůz s motorem vzadu z roku 1973 je v červené barvě. „Je to ŠKODA 110 LS, to znamená ta vyšší výbava – nepatrně silnější motor, více chromu a sem tam občas nějaká ta kontrolka navíc,“ vypočítává Lukáš Nachtmann. „Miliontý vůz s motorem vzadu rovnou ve firmě zůstal. Šel do podnikového muzea a my ho máme v našich sbírkách dodnes. Najeto má jen pár kilometrů.“

A za kolik se dalo v roce 1973 takové auto pořídit? „Základní „stovka“ stála 45 tisíc korun. V těch lepších provedeních to bylo až 65 tisíc korun. No a pro srovnání: plat dělníka v automobilce byl něco přes dva tisíce,“ listuje tabulkou archivář Nachtmann. Litr benzínu přišel na 2,40.

Zajímavostí je, že i náš první československý prezident T. G. Masaryk rád cestoval českými vozy. Asi nejznámější je fotografie, kde v Lánech zapózoval u luxusní limuzíny ŠKODA Hispano – Suisa.

V mladoboleslavském muzeu jsou k vidění nejen sériové vozy, ale také závodní speciály a dokonce jeden filmový hrdina. Dvoumístný sedan si zahrál v roce 1981 ve filmu Upír z Feratu.